Zakup używanych mebli – czy to dobry pomysł?

Wiele osób planując aranżację nowego mieszkania bierze pod uwagę zakup mebli z drugiej ręki. Jest to sprawdzony sposób na to, aby zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to rozwiązanie idealne. Musimy liczyć się z tym, że używane meble pokojowe mogą nosić wyraźne ślady użytkowania. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że po kilku latach będą one nadawać się do wymiany. Nie zawsze spełniają one nasze oczekiwania, jeśli chodzi o wygląd wizualny.

Niższy koszt zakupu
Używane meble są o wiele tańsze, co stanowi niewątpliwą zaletę. Dla przykładu – nowe krzesła do jadalni mogą kosztować nas około tysiąc złotych, a za używane dwa razy mniej. Z drugiej strony nie mamy pewności, jaki jest ich stan. Lepiej jest więc odpuścić sobie zakup przez internet. O wiele bezpieczniej jest odwiedzić sprzedawcę, a następnie samodzielnie ocenić stan towaru. Pamiętajmy, że osoby prywatne niechętnie przyjmują zwrot. Może więc okazać się, że meble będą uszkodzone, a my nie będziemy potrafili skutecznie udowodnić, że wada istnieje. Sprzedawce może twierdzić, że powstała ona np. w transporcie. Właśnie dlatego należy uważać na cwanych handlarzy, którzy starają się oszukać swoich klientów.

Oczywiście istnieje wielu uczciwych sprzedawców, którzy z różnych powodów wysprzedają swoje meble. Bardzo często niska cena jest spowodowana tym, że właściciele wyjeżdżają za granicę. Zależy in na czasie, a koszt zakupu ma zachęcić potencjalnego klienta. Zakup mebli z drugiej ręki opłaca się najbardziej, gdy mamy do czynienia z modelami o jakości premium, czyli np. antykami. W przypadku mebli za kilka tysięcy odkupienie ich wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Z pewnością posłużą one jeszcze przez wiele lat. Nie jest to jednak zbyt opłacalne w przypadku standardowych mebli, które nie są produkowane z tworzyw o podwyższonej jakości.

Koszty transportu
W przypadku zakupu mebli używanych często jest problem z transportem. Oczywiście można odebrać je samodzielnie, jednak nie każdy dysponuje samochodem o wystarczających gabarytach. Jest to sporym utrudnieniem. Koszt wynajęcia samochodu jest dość wysoki, szczególnie jeśli odległość jest znaczna. W takim przypadku może okazać się, że cena transportu przekroczy wartość zakupu.

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję dobrze jest odwiedzić sklep meblowy, który znajduje się w naszej okolicy. Zajrzyjmy również do salonów internetowych. Być może różnica w cenie będzie nieznaczna, a zakup będzie w pełni bezpieczny i bezproblemowy.